Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harry Potter 1-6 - J.K.Rowlingová

25. 8. 2006

Harry Potter - J.K.Rowlingová

Knihy:

- zatím šest vyšlých ze sedmi plánovaných knih o čarodějnickém učni Harrym Potterovi od anglické spisovatelky Rowlingové

- jedna z nejprodávanějších sérií knih současnosti

- přeložil Pavel Medek

- vydáno nakladatelstvím Albatros v letech 2002, 2004, 2005

- díly: I. HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ

II. HARRY POTTER A TAJEMNÁ KOMNATA

III. HARRY POTTER A VĚZEŇ Z AZKABANU

IV. HARRY POTTER A OHNIVÝ POHÁR

V. HARRY POTTER A FÉNIXŮ ŘÁD

VI. HARRY POTTER A PRINC DVOJÍ KRVE

VII. ???

Díla:

I. HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ:

Harry Potter a Kamen mudrců je první ze série knih o mladém čaroději, který jako jediný přežil útok toho nejhoršího a nejobávanějšího čaroděje všech dob - Lorda Voldemorta. Právě nyní, když je mu jedenáct, začíná jeho čarodějnický život, o kterém dosud neměl ani ponětí (dosud totiž žil u tety a strýce jako normální mudla - ten co nekouzlí, protože rodiče mu zabil právě onen zlý čaroděj). Harry si na škole čar a kouzel v bradavicích najde spoustu nepřátel,ale hlavně přátel a obdivovatelů a s jejich i magickou pomocí zabrání, aby se poražený Lord Voldemort zmocnil Kamene mudrců, získal nesmrtelnost a navrátil k moci.

II. HARRY POTTER A TAJEMNÁ KOMNATA:

Harrymu je dvanáct a vrací se po prázdninách u mudlovského strýce a tetičky do školy za přáteli i za dalším netušeným nebezpečím. Potkáváme nového učitele, domácího skřítka, kouzelnické souboje, pavouky i hady a opět našeho starého známého, který se chce na svět navrátit a to přes vzpomínku. A co se tane? Harryho zneškodní! Rysy hrdiny se v něm probouzí a my to všichni začneme pociťovat na vlastní kůži.

III. HARRY POTTER A VĚZEŇ Z AZKABANU:

Třetí rok se rozhodla autorka pořádně natáhnout a obohatit o pořádné kouzelnické vynálezy. Hermiona dostane převraceč času,aby se mohla vrátit do minulosti (diky tomu je nakonec všechno zachráněno), přibude pořádná kupa předmětů i učení, vlkodlak bude na hradě nebohé studenty učit obranu proti černé magii a školu navštíví mozkomoři, kteří mají ochránit hrad před obávaným vězněm, který utekl z Azkabanu (tj. kouzelnické vězení). Ale jak se nakonec ukáže, onen vězeň - Sirius Black - je Harryho kmotrem a tak ho náš hrdina osvobodí a Black se nyní skrývá. Lord Voldemort se zrovna moc neprosadil, ale nebojte se, o zlo nepřijdete: důležitou roli tu sehraje především služebník Voldemorta - Červíček, který se v posledních scénách pěkně zapotí :)

IV. HARRY POTTER A OHNIVÝ POHÁR

Kniha opět nabývá na svazku. A na zajímavosti i napínavosti. Letos se v Bradavicích nebude nikdo nudit. Začíná totiž legendární turnaj Tří kouzelnických škol. Do Bradavic tedy dojedou žákyně francouzské školy v Krásnohůlkách a žáci z bulharského Kruvalu. Za každou školu je vybrán jeden šampión. Za Krásnohůlky Fleur, za Kruval Viktor Krum a za Bradavice má ve třech nebezpečných úkolech soutěžit tolik oblíbený Cedrik Diggory. Ohnivý pohár, magická věcička, který šampióny vybírá, však vyhodí řediteli do rukou ještě jeden papírek, na kterém je jméno našeho největšího hrdiny - Pottera! Tomu nezbude nic jiného než soutěžit se staršími soupeři. I přesto je však porazí a všechny tři úkoly (nebezpečné draky, záchranu svých přátel v jezeře i strašidelné bludiště) zvládne bez úhony. Ale v Bradavicích je opět "nasazen" Voldemortův spojenec (jeden ze Smrtijedů) a povede se mu Harryho i Cedrika z posledního úkolu dostat na hřbitov. Tady opět ožije pán Zla a Cedrik umírá. Harry statečně bojuje a povede se mu dostat zpět do školy. Voldemort zůstává naživu.

V. HARRY POTTER A FÉNIXŮ ŘÁD

Harrymu je patnáct a zlo pomalu nabývá na síle. Všechny temné síly se seskupují okolo Voldemorta a už nikde není bezpečno. Harry ještě zachovává normální poklidný život ve škole a snaží se navázat větší kontakt s Cho - začít nějaký vztah. Ani Hermiona nezapomíná na svého Viktora Kruma, který už je ovšem zpět v Bulharsku. Ve škole je tajně založen spolek BA (=Brumbálova armáda - ten s ní však nemá co společného, protože o ní zatím neví), který vede Harry a spolu s ostatními se tajně vycvičují v obraně proti černé magii. Nová profesorka vyhodí Brumbála z místa ředitele a i jinak mučí žáky (Harry má od ní zjizvenou ruku), podstatnější však je, že zlo se chystá zabavit na ministerstvu kouzel důležitou věštbu,která se týká toho nejhorší a toho nejkladnějšího hrdiny. Schyluje se tedy k dalšímu souboji Pottera i Voldemorta a smrtijedů a Harryho přátel. Ani tady se Rowlingová nebála zabít tolik oblíbenou postavu - Siriuse Blacka.Voldemort je na chvíli odražen,ale zlo se stejně vrátí :)

VI. HARRY POTTER A PRINC DVOJÍ KRVE

A nenechá na sebe čekat dlouho! Harry se vrátí do školy a opět začne v poklidu. Ale to nemůže vydržet dlouho.Dostane se mu do rukou učebnice lektvarů, kterou už však kdysi používal nějaký Princ Dvojí Krve. A díky oné knize,do které si Princ dělal poznámky, se Harrymu podaří v lektvarech porazit i Hermionu. A kdo myslíte, že byl ten Princ, co děla tak geniální a vždy správné poznámky? Nikdo Vás nenapadá? Jistě že to byl Snape. Ředitel Brumbál dává letos Harrymu soukromé hodiny, během kterých spolu navštěvují v myslánce vzpomínky všech možných lidí, aby zjistili, jak to bylo v minulosti jejich největšího nepřítele. To se jim také povede, za celý ten rok zjistí, že Voldemort si duši rozdělil na sedm kousků a šest jich uryl neznámo kde. Sedmý má v sobě. Několik kusů bylo zničeno. Musí se zničit i ty další,aby Harry mohl zničit ten sedmý i samotného lotra Lorda Voldemorta. Při honbě za kousky duše však přijde o život ta skoro nejhlavnější postava - Brumbál! A Harry? Rozhodl se v příštím roce nevrátit se do školy,ale jako správný hrdina najít a zničit zlo!

Tak kdo příští rok zemře? Harry nebo Voldemort? :) Jeden podle věštby musí ;)

Názor/hodnocení:

Knihy od Rowlingové se čtou opravdu snadno a rychle, protože jsou i pro ty nejmenší děti. Všechny díly jsou naprosto úžasné. Dokonale to do sebe všechno zapadá a nenudíte se ani při rozplétání vedlejších dějů a problémů. Je ale pravda, že kdybych první a druhý díl neviděla jako film, asi bych se ke knihám nikdy nedostala.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

krasa

(hunkle.007, 25. 8. 2006 14:46)

hezky napsane ;)